Jeśli kredyt hipoteczny to tylko najlepszy

Wybór dobrego kredytu hipotecznego to będzie kompleks rozmaitych czynności. Powinniśmy oczywiście rozpocząć od poszukiwani internetowych. Dobrze zrobiony research może nas przygotować do rozmowy z konsultantem kredytowym. Będziemy po prostu wiedzieli o wiele więcej na temat wszystkich możliwych form przyznania kredytu, a także zapoznamy się z ofertami wszystkich lokalnych banków lub w ogóle tych, które funkcjonują na terenie naszego kraju. Niekoniecznie przecież musimy wykorzystywać ofertę instytucji finansowej, tej zlokalizowanej na terenie naszego miasta. Bardzo często już na stronie internetowej możemy znaleźć bardzo ciekawe oferty dotyczące kredytów hipotecznych. Kluczowe dla nas będzie przeanalizowanie progów finansowych, które będą dotyczyły oprocentowania takiego kredytu. Poza tym, chodzi oczywiście także o wkład własny. To również jest teoretycznie ustalane przez każdy bank, a w praktyce zakres procentowy jest podobny. Generalnie uznaje się, że nie może to być mniej aniżeli 20 % wartości nieruchomości.

Alternatywne formy kredytowe

O ile takie ustalenia są do pewnego stopnia unormowane to czasami można się natknąć na propozycje bardziej ugodowe. Mówimy o bankach, które proponują np. 10 % wkładu własnego w odniesieniu do wartości nieruchomości. Poza tym nie zapominajmy o tym, że konieczne będą za każdym razem przed uzyskaniem kredytu przedstawione przez nas zabezpieczenia. Jak wiadomo podstawowa w tej sytuacji będzie hipoteka. Nie jest to jednak jedyne zabezpieczenie. Każdy, kto bierze kredyt musi się liczyć z tym, że będzie musiał poręczyć swoim własnym majątkiem. Chodzi o dobra materialne obecne, ale także te, które mogą być w przyszłości w naszym posiadaniu. Dodatkowo, chodzi oczywiście także o nasze dochody. W takich okolicznościach bardzo często musimy przedstawić w banku np. dokumenty uzyskane u naszego pracodawcy. Chodzi o zaświadczenie o dochodach. W przypadku gdy mamy własną firmę to wtedy musimy adekwatne dokumenty pozyskać z okolicznego urzędu skarbowego tam, gdzie odprowadzamy podatki.

Wartość kredytów i hipoteki

Całkowita wysokość kredytu będzie oczywiście bezpośrednio odnosiła się do tego jaką wartość mają konkretne nieruchomości. W ten sposób również ustala się górną granicę roszczeń, które mogą hipotetycznie chociażby w przyszłości wystąpić, jeżeli byśmy się okazali konsumentem, który nie spłaca swojego zobowiązania. Tak więc stąd górna granicą przyszłych ewentualnych roszczeń będzie tak duża jak wartość posiadana przez hipotekę. Okazuje się też, że ta wartość może się zmieniać w zależności od różnych czynników obiektywnych, które występują w gospodarce. Może się okazać np. że na takie zmiany będzie oddziaływać kurs waluty, który będzie bardzo zmienny. Taka sytuacja miała miejsce w przeszłości w Polsce, gdy wielu klientów wzięło kredyty we frankach. Początkowo, więc kredytobiorcy zapewniali byli o lukratywnej ofercie, a ostatecznie jednak na tym nie skorzystały. Dlatego najlepiej kilka razy przeanalizować ofertę kredytu hipotecznego zanim ostatecznie się zdecydujemy. Z tego powodu też zawsze polegamy przynajmniej na kilku operacjach bankowych.

Pomoc prawna w przypadku kredytów

Jeżeli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć to powinniśmy także porozmawiać z jakimś doświadczonym prawnikiem. Wykorzystanie dobrej kancelarii prawnej może nas uczulić na pewne nieprzewidywalne sytuacje finansowe. Im więcej będziemy wiedzieli na temat kredytów oraz tego jak wygląda nasze zobowiązanie w razie problemów to tym lepiej będziemy przygotowani. Może się okazać ostatecznie, że np. zrezygnujemy z jakiejś kosztownej nieruchomości, ponieważ okaże się, że nas po prostu na nią nie stać i lepiej zainwestować w inną i inny kredyt hipoteczny.