Kredyt hipoteczny a wkład własny

Spełniając swoje marzenie o własnym mieszkaniu bądź też domu musimy zazwyczaj skorzystać z pomocy banku zaciągając kredyt, największym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się kredyt hipoteczny jednak w takim przypadku musimy liczyć się z tym, że bank będzie od nas oczekiwał wkładu własnego Niestety nie uda nam się pożyczyć od banku całej sumy na zakup nowego mieszkania.

Wkład własny

Jak się okazuje jeszcze kilka lat temu nie było problemu z kredytem zaciąganym na kupno całej nieruchomości, a czasem zdarzało się że przewyższał on potrzeby klienta. Banki chętnie dokładały 10%, a czasami nawet 20% na dodatkowy remont bądź umeblowanie mieszkania. Zwiększało to oczywiście końcową kwotę do spłaty i powodowało, że bank zarabiał jeszcze więcej, tyle tylko, że w czasie całego okresu kredytowania.

Niestety dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, niestety wkład własny jest już obowiązkowy i większość banków ma w regulaminie zapis o konieczności posiadania 10% lub nawet 20% wkładu własnego, inaczej nie udzieli nam on kredytu. Wielu klientów uważa takie wymogi za ograniczenie, jednak im większy wkład własny, tym więcej zaoszczędzimy na kredycie. Jeżeli nie mamy swoich oszczędności bardzo dobrym rozwiązaniem może być odłożenie kredytu w czasie w celu zwiększenia kwoty wkładu własnego – rok oszczędzania może przynieść nam nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na odsetkach w czasie całego okresu kredytowania. Pamiętajmy o tym że większy wkład własny to mniejszy kapitał jaki pożyczamy, a zatem odsetki naliczają się od mniejszej kwoty.

Czas spłaty kredytu

Pamiętajmy o tym, że zaciągając kredyt, im dłuższy czas spłaty, tym mniej odczuwalna będzie rata do spłaty, ale również większa będzie ostateczna kwota, którą musimy oddać. Koszt kredytu będzie zawsze liczony w skali roku, to znaczy, że im dłuższy kredyt, tym dłuższy okres płacenia odsetek. Jeśli zależy nam na tym, aby miesięczna rata kredytu była jak najniższa, to musimy liczyć się z tym, że będzie dłuższy czas kredytowania. Jednak zależy nam na oszczędności to musimy wiedzieć o tym, że każdy rok kredytowania mniej będzie dla nas sporą oszczędnością. Wszystkie te kwestie będą zależały od indywidualnych ustaleń z bankiem dlatego też warto zrobić sobie dokładne symulacje kredytów jeszcze zanim podpiszemy umowę.

Dodatkowe koszty przy kredycie hipotecznym

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego niesie za sobą dodatkowe koszty, takie jak opłaty notarialne, ewentualne ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, dodatkowe koszty urządzenia mieszkania oraz wiele innych wydatków, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.