Czy warto korzystać z usług pośrednika kredytowego?

Pośrednictwo kredytowe to bardzo dobra forma współpracy dedykowana początkującym, ale również zaawansowanym kredytobiorcom. W artykule poznasz najważniejsze obowiązki pośredników rynku kredytowego. Nauczysz się lepiej oceniać ich kwalifikacje, a także specyficzne możliwości podmiotów.

Jak funkcjonuje pośrednictwo kredytowe na krajowym rynku?

Sporym zarzutem odnośnie pośrednictwa kredytowego jest często brak potwierdzonych kwalifikacji. Nie jest to jednak, aż tak duży problem, ponieważ obowiązki pośrednika kredytowego reguluje w dużym stopniu ustawa o kredycie konsumenckim. A zatem osoba, która podejmuje się wykonywania zadań pośrednika kredytowego musi dokładnie przestudiować przepisy, a także normy funkcjonowania wszystkich instytucji finansowych, aby w ogóle obsłużyć potencjalnego kredytobiorcę. Pośrednictwo kredytowe zakłada najczęściej współpracę z bankami detalicznymi, czy firmami pożyczkowymi z kapitałem krajowym lub zagranicznym. Coraz częściej jednak pośrednicy kredytowi dysponują samodzielnymi bazami kontaktów do inwestorów indywidualnych. Dzięki temu można sprawniej i mocno elastycznie łączyć potrzeby kredytobiorców z kapitałem inwestorów indywidualnych. Elastyczność funkcjonowania pośrednika kredytowego jest najbardziej doceniana przez klientów.

Jak zarabia pośrednik kredytowy?

Standardowo pośrednik kredytowy odbiera prowizję od instytucji finansowej, a nie bezpośrednio od kredytobiorcy. Tak naprawdę kredytobiorca nie ponosi kosztów współpracy, ale musi uważać na preferowanie przez pośrednika kredytowego ofert kredytodawców z największym poziomem prowizji. Akurat w pośrednictwie kredytowym zachodzi pewien konflikt interesów ze względu na chęć promocji wśród pośredników kredytów gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, innych z największymi prowizjami. Kredytobiorca zgodnie z prawem może poprosić o przedstawienie wszystkich kosztów związanych z prezentowanymi umowami. Niezależny pośrednik kredytowy to ciekawy podmiot również z innego powodu. Chodzi o prowadzenie negocjacji z bankiem detalicznym w ramach pozyskania długoterminowego kredytu przy nieco ograniczonej zdolności kredytowej. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że kredytobiorca samodzielnie w banku nie otrzymuje pieniędzy, a przez pośrednika kredytowego już bez większych problemów ze względu na większy nacisk. Oczywiście im bardziej znany, wiarygodny pośrednik z rozwiniętym portfolio, tym większe szanse na bezproblemowe otrzymanie pieniędzy.

Dlaczego banki detaliczne preferują współpracę z pośrednikami kredytowymi?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kosztów zatrudnienia pracowników w placówkach stacjonarnych. Pośrednika kredytowego bank detaliczny rozlicza za efekty, w systemie prowizyjnym. Z tego powodu większości pośredników kredytowych zależy na reputacji, a także na precyzyjnej obsłudze dokumentacji. Dla początkujących kredytobiorców to duże ułatwienie, ponieważ nie musisz martwić się formalnościami. Pośrednik kredytowy wyjaśni wszystkie elementy. Pamiętaj, że pośrednika obowiązuje ustawa o kredycie konsumenckim, a także normy stawiane przez Narodowy Bank Polski. Wytyczne dla pośredników kredytowych są jasne. Kredytobiorca może dodatkowo przeanalizować wykształcenie kierunkowe specjalisty, elastyczność działania, dotychczasowe opinie, doświadczenie. Zainteresuj się ponadto pośrednikami kredytowymi z własną bazą inwestorów indywidualnych, jeżeli masz niepewną sytuację ekonomiczną. Czy chętnie nawiązujesz współpracę z pośrednikami kredytowymi?