Zmiany w przyznawaniu kredytów na przestrzeni lat

Dzisiaj kredyty gotówkowe na pewno można uzyskać o wiele łatwiej niż kilka lat temu. Powodów takiej sytuacji jest wiele, na pewno jednak do najważniejszych należy zaliczyć znacznie większą niż kiedyś konkurencję na rynku usług bankowych. Obecnie znajduje się bowiem na nim bardzo wiele banków, w tym bardzo duża ilość zagranicznych, które chcą przyciągnąć do siebie jak największą ilość zainteresowanych klientów. Dlatego też jednym z czynników, który można w związku z tym zauważyć, jest na pewno znaczne zmniejszenie wymagań banków dotyczących przede wszystkim ilości przedstawianych przez klienta dokumentów.

Kilkanaście lat temu uzyskanie kredytu nie było takie proste. Przede wszystkim banki wymagały, aby osoby starające się o kredyt posiadały dochody w odpowiedniej wysokości. Często ten próg wzrastał w zależności od tego, o jaką kwotę kredytu ktoś wnioskował. Im wyższy kredyt, tym większych zarobków wymagały banki. Ponadto często stosowane było zabezpieczenie w postaci żyrantów. Były to osoby, które gwarantowały, iż w przypadku gdy klient nie będzie spłacał kredytu zrobią to za niego. Oczywiście wobec takich osób banki także miały określone wymagania, jak na przykład wysokość zarobków czy też zgoda współmałżonka na podpisanie takiego dokumentu. Dzisiaj już tego typu zabezpieczenia są rzadko stosowane, żyrantów banki wymagają w wyjątkowych sytuacjach, na przykład przy dość wysokich sumach kredytów gotówkowych, co do których nie można ustanowić innego rodzaju zabezpieczenia.

Ponadto na pewno widoczne zmiany widać w czasie rozpatrywania wniosków. Kiedyś trwało to wiele dni lub nawet tygodni, pomimo tego iż kwota kredytu nie zawsze była wysoka. Obecnie, między innymi dzięki możliwościom korzystania z nowoczesnych technologii i Internetu, czas ten skracany jest do minimum. Niektóre banki aby zachęcić klientów do korzystania z ich usług oferują, iż od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy nie minie więcej niż kilkanaście minut. Na pewno jednak, nawet jeżeli czas wypłaty pieniędzy nie jest tak szybki, wnioski są rozpatrywane najpóźniej w ciągu 2 dni roboczych. Z pewnością najszybciej rozpatrywane są wnioski składane za pomocą Internetu, gzie bardzo często odbywa się to po prostu automatycznie. Wtedy klienci niemalże natychmiast po pozytywnej decyzji banku otrzymują pieniądze na swoje konto bankowe. Niektóre banki zrezygnowały nawet z podpisywania z klientami tradycyjnych, papierowych umów, na korzyść tych przesyłanych drogą mailową. Okazuje się, iż z tego typu możliwości z każdym rokiem korzysta coraz więcej osób.