Jak banki zarabiają na kredytach?

Kredyty - zarobek dla banku

Kredyt udzielany przez bank na pewno jest bardzo dobrym sposobem na to, aby szybko uzyskać pieniądze na dowolny cel. Jednakże bank nie jest instytucją charytatywną, i dlatego udzielając komuś kredytu, musi na tym zarobić. Dlatego też spłacając kredyt, zazwyczaj klienci muszą oddać do banku nieco więcej, a znaczna część tej kwoty to po prostu zarobek banku na kredycie. Zarobek banku z pewnością stanowi przede wszystkim oprocentowanie kredytu. Klienci banków jednak nie muszą się obawiać niezwykle wysokich odsetek bowiem banki podlegają nadzorowi państwowemu w tej kwestii. Zazwyczaj więc oprocentowanie kredytów wynosi kilkanaście procent w skali rocznej. Banki jednak bardzo często rezygnują ze swojej części zarobku, obniżając oprocentowanie, co czyni ich oferty znacznie bardziej atrakcyjnymi dla zainteresowanych klientów. Jedyne tak dobre szybkie pożyczki znajdziesz na http://www.okasa.pl/ wejdź bo naprawdę warto.

Prowizja - czy zawsze jest pobierana

Prowizja jest opłatą jednorazową, którą bank pobiera zazwyczaj w stosunku procentowym od kwoty kredytu. Jest to swoiste wynagrodzenie banku za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie i podpisanie umowy oraz uruchomienie kredytu. Jednakże konkurencja na rynku usług bankowych powoduje, iż coraz częściej banki z nie po prostu rezygnują na korzyść zainteresowania swoją ofertą znacznie większej ilości klientów. Nawet jeżeli nie jest ona zerowa, to jej wysokość jest symboliczna lub określana jako stała kwota, niezależnie od tego ile kredytu bierze klient. Poza tym bardzo często wysokość prowizji doliczana jest do kwoty kredytu, dzięki czemu klient otrzymuje do ręki pełną kwotę wnioskowanego kredytu.

Kredyty ze stałymi opłatami

Dzisiaj na rynku usług bankowych niezwykle popularne stały się kredyty z tak zwanymi stałymi kosztami. Określa się w nich, ile wynosi koszt miesięczny zaciągnięcia kredytu od każdego tysiąca złotych, i klient ma pewność, że nie wyniosą one więcej. Oczywiście często koszty te uzależnione są od wysokości kredytu czy okresu kredytowania, jak też od czynników takich jak na przykład to, czy kredyt został ubezpieczony. W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia ryzyko banku znacznie maleje, co powoduje, że mogą sobie pozwolić nawet na obniżenie oprocentowania przyznanego kredytu. Bank bowiem ma pewność, że nawet w sytuacji, gdy klient nie spłaci sam zobowiązania, zostanie ono wypłacone z tytułu zawartego ubezpieczenia. Ze względu na tak dużą różnorodność kredytów bankowych każdy może sobie pozwolić na to, aby bez większych problemów wyszukac idealne dla siebie oferty kredytów.

Użyte znaczniki: , ,