Kredyty udzielane przez parabanki.

Najwygodniejszą z punktu widzenia pożyczkobiorcy, będzie pożyczka w parabankach, lub w instytucjach finansowych zajmujących się jedynie pożyczkami. Nie są to banki, dlatego też procedury obowiązujące przy zaciąganiu pożyczek są tam zgoła inne – wszystko po to, by te instytucje miały jak najwięcej klientów, i udzielały jak najwięcej pożyczek – na tym przecież zarabiają.

 

 

 

Zalety pożyczek prywatnych

Najważniejszą zaletą takich pożyczek jest bez wątpienia minimum formalności, jakie trzeba załatwić, a także minimalne wymagane zabezpieczenie pożyczki. Gdy chodzi o formalności, do udzielenia pożyczki wystarczy często dowód osobisty, czasem potwierdzony na przykład weryfikacyjnym przelewem z konta właściciela dowodu, czyli osoby biorącej pożyczkę. Niestety, to minimum formalności niesie za sobą także pewne ryzyko – nie są to procedury ściśle weryfikowane, w związku z tym wiele osób każdego dnia pada ofiarą wyłudzaczy, którzy za pomocą wyłudzonych danych osobowych biorą pożyczki w takich firmach. Proste procedury udzielania pożyczek sprawiają, że mogą one być udzielone nawet w kilka czy kilkanaście minut po zgłoszeniu chęci wzięcia pożyczki. 

Drugą zaletą jest wspomniany brak wymagań co do zabezpieczenia takiej pożyczki. Nie trzeba dużo zarabiać, mieć wieloletniej umowy o pracę, czy wysokich stałych dochodów. Wystarczy niewielki odcinek emerytury lub renty, umowa (nawet tak zwana śmieciowa) z pracodawcą, czy jakiekolwiek poświadczenie posiadania źródła dochodu. To oznacza, że pożyczkę taką może wziąć niemal każdy, kto tego potrzebuje. 

Wady pożyczek prywatnych

Zasadnicza wada tych pożyczek jest ich bardzo wysokie oprocentowanie. Często pożyczając, przypuśćmy, 1000 złotych, musimy oddać nawet dwa razy tyle po upływie terminu umowy pożyczkowej! Pożyczki takie są udzielane na dość krótki czas, a ich wysokość jest uzależniona od tego, która z kolei jest to pożyczka. Przykładowo, osoby, które dotąd nie korzystały z usług danej firmy mogą pożyczyć zaledwie 300 złotych, przy czym kwota ta z każdą kolejną pożyczką zwiększa się nawet do około 7 tysięcy złotych. Należy się jednak porządnie zastanowić czy stać nas, by po kilku miesiącach oddać niemal dwa razy tyle.