Wskazówki kredytowe

W tym artykule masz szansę poznać ważne wskazówki kredytowe, które mogą ci pomóc w znalezieniu najlepszej oferty kredytowej na rynku. Dzięki nam dowiesz się co jest ważne w umowie kredytowej, a co można uznać za nieistotne. Działamy na rynku kredytowym od lat i ciągle dowiadujemy się nowych ważnych rzeczy na temat tych produktów. To jest polecana strona gdy chcesz wziąć kredyt, zobacz ile osób już zaoszczędziło.

W tym artykule masz szansę poznać ważne wskazówki kredytowe, które mogą ci pomóc w znalezieniu najlepszej oferty kredytowej na rynku. Dzięki nam dowiesz się co jest ważne w umowie kredytowej, a co można uznać za nieistotne. Działamy na rynku kredytowym od lat i ciągle dowiadujemy się nowych ważnych rzeczy na temat tych produktów.

Zawsze czytaj umowę kredytową

To największy błąd wszystkich osób, które starają się o kredyt. Umowa kredytowa jest najważniejszym dokumentem, który decyduje o tym na jakich warunkach następuje wypłata pieniędzy, oraz w jaki sposób będzie wykonywana spłata. To również umowa określa wysokość oprocentowania oraz wszystkie inne pozostałe koszty, które będziesz ponosił w związku z kredytem. Co kieruje ludźmi, którzy nie czytają umowy kredytowej, podpisują ją, a następnie mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie? Najpewniej jest to brak wiedzy o tym, w jaki sposób należy przygotowywać się do takich zobowiązań. Wiele osób zawierza całkowicie temu, co ma do powiedzenia doradca bankowy. Pamiętajmy jednak że nie zawsze są to osoby tak kompetentne, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na takie okoliczności otrzymujemy wówczas komplet dokumentów i to one mają stanowić główne źródło wiedzy o naszym kredycie, a nie to co usłyszymy z ust doradcy. W umowie może być obecnych wiele niekorzystnych dla nas warunków.

Niekorzystne warunki w umowie kredytowej

Pierwszy rzut oka powinien nam powiedzieć, czy będziemy musieć ponosić jakieś dodatkowe koszty jeśli spłacimy kredyt przed czasem. W przypadku kredytów hipotecznych jest to naturalną praktyką banków, aby nakładać kary w postaci dodatkowej prowizji na osoby, które spłacają część lub całość kredytu przed czasem. Jeśli chcesz tego uniknąć, już na etapie negocjowania warunków kredytu możesz zażyczyć sobie, aby umowa nie przewidywała żadnych sankcji, jeśli spłacisz kredyt przed czasem. W przypadku kredytów gotówkowych nie ma to już tak wielkiego znaczenia, szczególnie w przypadku tych na niewielkie kwoty i zawieranych na krótki czas. Inne warunki i zapisy, na które musimy zwrócić uwagę to koszty dodatkowych opłat. Koszt prowizji jest nam zazwyczaj znany na samym początku. Ale do tego mogą dochodzić koszty prowadzenia rachunku bankowego, automatycznie otwieranego podczas podpisywania umowy, lub koszt ubezpieczenia. Dalsze postanowienia to opłaty za korespondencję wysyłaną w związku z prowadzonym rachunkiem. Mimo że w większości banków nie jest za to pobierana żadna opłata, to istnieją i takie, które słono sobie liczą za każdy wysłany do nas list, który wiąże się z kredytem.

Wakacje kredytowe

Ciekawostką w przypadku niektórych kredytów gotówkowych są tak zwane wakacje kredytowe. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, wprowadzone w życie przez sporą liczbę banków. Polega ono na tym, że jeden raz w roku możemy zawiesić spłatę raty na kolejny miesiąc i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Aby jednak to nie było zbyt różowe, banki przyjęły dwie metody rozumienia wakacji kredytowych. W jednych bankach skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z tym, że w kolejnym miesiącu będziemy musieć jednocześnie zapłacić dwie raty – pierwszą bieżącą i drugą za miesiąc poprzedni. Inne banki lepiej rozwiązały ten temat i skorzystanie z wakacji kredytowych oznacza po prostu wydłużenie okresu kredytowania o kolejny miesiąc. Naszym zdaniem jest to poprawne rozwiązanie tego tematu i takich form oczekuje większość klientów, którzy z jakiegoś powodu nie mogą dokonać płatności raty raz w roku.